Hírek

2024. áprilisában rendezték a 33. Networkshop konferenciát Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen. A rendezvény egyik gyémántfokozatú támogatója a HUN-REN SZTAKI volt. A konferencián a HUN-REN SZTAKI-t több osztály és kutatólaboratórium munkatársai is képviselték – Hálózatbiztonsági és Internet Technológiák Osztály, Elosztott Rendszerek Osztály, Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratórium –, akik több témában is tartottak előadást, workshopot.
A SLICES-SC konzorcium tagjai a hazai érdekeltekkel együtt Budapesten vitatták meg az EU H2020-as projekt hátralévő időszakának munkatervét. A HUN-REN SZTAKI 10 európai országból fogadta partnereit, hogy a nemzetközi kutatási infrastruktúra közösség megerősítésén munkálkodjanak.
A 42 hónapot felölelő DIGITbrain projekt eredményeiről a brüsszeli projektzárás során számolt be a konzorcium vezetése. A HUN-REN SZTAKI egyike volt azon kulcspartnereknek, akik sikerre vitték a projektet, amely számos európai KKV számára biztosította a “Manufacturing-as-a-Service” igénybevételét.
A HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) adott otthont a Nyílt tudomány, nyílt adatok Magyarországon – a HUN-REN ARP első két éve című konferenciának. A 2023. november 16-án megrendezett eseményen a HUN-REN Adatrepozitórium Platform (HUN-REN ARP) múltjáról, jelenéről és jövőjéről hallhattak előadásokat a résztvevők. Az eseményt Dr. Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke nyitotta meg.
Az egyik legjelentősebb hazai informatikai kutatási infrastruktúra, az ELKH Cloud fejlesztése ismét fontos mérföldkőhöz érkezett. A felhasználók immár olyan kulcsrakész hibrid megoldást kaphatnak kézhez, ami hatékonyan segíti a kvantumprogramozáshoz szükséges erőforrások elérését akár virtualizált szimulátor szolgáltatással a felhőben, akár pedig külföldi kvantumszámítógép-kapacitások bevonásával.
A SZTAKI Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratóriumának vezetője az NFT-kről, az informatika és a művészet találkozásáról tartott előadást.
Kacsuk Péter, a SZTAKI Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratóriumának vezetője is tartott előadást a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság „Művészet, Informatika és az a titokzatos NFT” című online meetupján.
A műgyűjtőként is aktív kutató „Mi az NFT – és hogyan biztosítsuk egy digitális alkotás tulajdonjogát?” címen tart előadást a Neumann Társaság online meetupján.
2021. november 15-én a SZTAKI PhD-hallgatói a tanácsteremben beszámoltak PhD-eredményeikről.
Az iToBoS az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja által finanszírozott kutatási projekt, amelynek célja egy olyan, új diagnosztikai eszköz létrehozása a melanóma korai felismerésére, amely a betegről rendelkezésre álló összes információt hasznosítja. Ennek az úgynevezett holisztikus értékelőeszköznek minden egyes beteg sajátos jellemzőit meg kell értenie, ezzel megnyílik az út a melanóma személyre szabott, korai felismerése előtt.
2021. 06. 30-n az ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructure) bejelentette 2021-es roadmapjét, melybe az ELKH Cloud magyar kutatói felhő is bekapcsolódik.
A Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratórium vezetője által írt cikk az EGI Foundation februári hírlevelében jutott szerephez.
Az EGI Federation célja, hogy nyitott és fejlett megoldásokat szállítson számítás és adatelemzés témakörben nemzetközi kutatásokhoz és innovációhoz. Ehhez a tagok infrastruktúráját, szolgáltatásait és szaktudását is egyesítik, ezzel lefednek minél több szakterületet és erősítik a határon átnyúló együttműködéseket is. 
​​​​​​​A járványhelyzetre tekintettel online, Zoom-konferencia és Youtube-közvetítés segítségével rendezte meg a SZTAKI, a Wigner FK és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat „Az ELKH Cloud a tudomány szolgálatában: múlt, jelen, jövő” című szakmai napot 2020 október 28-án.
Óriási érdeklődés mellett, több mint 120 résztvevővel tartottak a SZTAKI kutatói bevezető előadást az ELKH Cloud tudományos, kutatói felhő használatáról 2020. október 22-én, csütörtökön. A vírushelyzet miatt az előadásokat az érdeklődők online hallgathatták.
Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter 2020. szeptember nyolcadikán, a Debreceni Egyetemen bejelentette, hogy elkészült Magyarország Mesterséges Intelligencia (MI) Stratégiája.
2019. október 29 -én sikeres Keras-Tensorflow témájú tanfolyamot tartottunk kutatóknak, az MTA Cloud jelenlegi és jövőbeli felhasználóinak a SZTAKI Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratórium munkatársainak szervezésével.
A SZTAKI nemcsak üzemelteti a kutatói közösségnek szánt felhőt, hanem segít is, ha valaki nem ért a technológiához, de felismerte, hogy kutatásához felhőre vagy akár mesterséges intelligenciára lenne szüksége.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), valaminz a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) „Fókuszban a HPC – szuperszámítástechnika az iparban és a kutatásban” című közös konferenciáján Dr. habil. Lovas Róbert, intézetünk Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratóriumának tudományos főmunkatársa CloudiFacturing témában tartott előadást.