3D WEB

 
Háromdimenziós weblapfejlesztés
2012. okt. 15. – 2013. máj. 31.
 

A projekt célja valódi térélményt nyújtó háromdimenziós honlapok készítése. A háromdimenziós megjelenítésre több lehetőség is létezik, amelyek közül a fejlesztés során megpróbálunk minél többfélét alkalmazni, az eddigiektől eltérő új módszerekkel.
Anaglif (esetünkben vörös-cián) módszerünkben az az újszerű, hogy a már korábban ismert eljárást alkalmaztuk háromdimenziós képek szín hű megjelenítésénél és térhatású szövegek kiíratásánál is.
A másik, általunk használt, ún. side by side technikával készített 3D tartalom megjelenítésének eszközigénye jelentős, de a térhatás ennél a leghatásosabb. A színek telítettsége nem csökken, a képeken látható alakzatokat megfoghatónak, valóságosnak érzékeljük.
Az előbb említett módszereken túl honlapunkon olyan háromdimenziós technikákat is alkalmazunk, amelyek használatához nem szükséges segédeszköz.
Az egyik ilyen alkalmazott 3D technika az ún. autosztereogram, amely olyan speciális háromdimenziós kép, amely különleges nézéssel térben látható. Hosszabb szövegek megjelenítésére - a nehéz olvashatóság miatt - nem előnyös, ezért a teljes honlap autosztereogram nézetben történő 3D megjelenítését mellőztük.
Egy másik általunk alkalmazott technika a 3D animált GIF, amelyhez szintén nem szükséges semmilyen eszköz, a képek váltakozása okozza a mélység látszatát, a 3D hatást keltő animációkat szabad szemmel láthatjuk.
Célunk nem csak 3D honlapok készítése, hanem olyan HTML és CSS technikán alapuló algoritmusok és a későbbiekben általános átalakító program kifejlesztése, amely tetszőleges weblapokat minimális felhasználói beavatkozással háromdimenzióssá képes alakítani.
A már ismert, és kutatásunk során továbbfejlesztett ill. általunk kidolgozott háromdimenziós megjelenítési módszerek alkalmazásával olyan 3D honlapot fejlesztettünk ki, amelyen bemutattuk a Gábor Dénes Főiskola 2011 évi TDK nyerteseinek eredményét (http://robotmodell3d.hu) ill. ezen felül saját honlapunkon (http://3dweb.hu) további háromdimenziós technikákat szemléltetünk.
Eredményeink további alkalmazásaként rövidesen elkészül az MTA SZTAKI honlapjának háromdimenziós verziója.

Résztvevők

Gábor Dénes Főiskola