Tudományos projektek

2020. szep. 23. – 2024. szep. 22.

A kutatói vagy ipari kapcsolatok és információk megosztásának és összekapcsolásának legfontosabb eszközeivé váltak a tudásgráfok, melyek rugalmas módon, elosztott rendszerként működve teszik lehetővé az adatok elérését, felhasználását és közzétételét. 

2016. feb. 1. – 2019. jan. 31.

A COURAGE kutatóprogramot (http://cultural-opposition.eu/) a Horizont 2020, az Európai Unió Kutatási és Innovációs Keretprogramja támogatja. A kutatóprogram a kulturális ellenállás gyűjteményeinek közös adatbázisát hozza létre, lefedve az egykori szocialista blokk tagállamait. A felépülő adatbázis egyfajta metaarchívumként funkcionál, és nagy segítség lehet a történelem, irodalom vagy művészeti oktatás területén, hiszen képes egyszerre multimediális tartalmakat megjeleníteni, illetve a szabad, kreatív bejárást biztosítani a felhasználóknak.

2014. feb. 1. – 2016. júl. 31.

A Share-PSI 2.0 Tematikus Hálózati Projekt célja az állami szektor információk (PSI - Public Sector Information) újrafelhasználásában érintett szervezetek összekapcsolása, és annak segítése, hogy ezen szervezetek konszenzusra jussanak a területet érintő műszaki szabványok, már létező és folyamatban lévő kezdeményezések terén. A projekt elsődlegesen az új PSI Irányelv megvalósítására helyezi a hangsúlyt.

2013. dec. 1. – 2014. dec. 31.

A ChaosFire egy, a Fed4FIRE projekt első Nyílt Pályázati Felhívása keretében megvalósuló innovatív kísérleti fejlesztés. A BonFIRE projekt során sikerrel záruló KOPFire alprojektet követően a ChaosFire a DSD második FIRE (Future Internet Research and Experimentation - a Jövő Internetjének Kutatása és Kísérletei) projektje.

2012. okt. 1. – 2014. okt. 31.

A NextGeneration projekt célja a tudományos folyóirat, és ezzel összhangban, a tudományos publikáció fogalma új generációjának (többrétegű tudományos publikáció, új generációs tudományos folyóirat) megteremtése, a szükséges paradigmatikus váltás információtechnológiai előkészítése, a felhasználandó szemantikus-, digitális archívumi- és kollaborációs szoftvertechnológiák kifejlesztése és integrálása, valamint egy konkrét prototípus új generációs folyóirat megteremtése a Közgazdasági Szemle szerkesztőségével karöltve.

2012. szep. 1. – 2014. aug. 31.

„A vakság a dolgoktól választ el, a siketség az emberektől” (Hellen Keller)

A Tolmácskesztyű rendszer jelnyelvi szinkrontolmácsként működik, amelynek segítségével a beszéd- és halláskárosult emberek az általuk ismert és mindennap használt jelnyelven kommunikálhatnak ép embertársaikkal, akik a jelelt szöveget automatikusan felolvasva hallják. Ez a megoldás a jövőben jelentősen megkönnyíti a siketek kommunikációját.

2012. szep. 1. – 2013. dec. 31.

A BonFIRE projekt egy több helyszínű felhő federációt fejleszt a FIRE számára, amely alkalmazások, szolgáltatások és rendszerek kutatását támogatja a K+F teljes életciklusában. A projekt víziója az, hogy nagyméretű, multidiszciplináris kísérletezési lehetőséget biztosítanak a kutatók számára. A BonFIRE platform a szolgáltatás-orientált feldolgozás, a felhő architektúrák és az elosztott számítások területén kiemelkedő kutatási lehetőségeket teremt, és segíti új közösségek bekapcsolódását a jövő Internetének kialakításába.

2012. jan. 1. – 2014. dec. 31.

Mindennapi életünk során nyilvánvalónak és állandónak tekintünk olyan szolgáltatásokat, mint az elektromosság, GPS, 3/4G hálózat, WIFI, illetve általában a kommunikáció és média eszközeit. De mi történik, ha ezek a szolgáltatások ideiglenesen vagy tartósan kiesnek valamilyen nem várt hiba, vagy egy természeti katasztrófa miatt? Hogyan tudunk egy ilyen helyzetben kommunikálni egymással, adatokat megosztani, illetve együttműködni? A helyzet paradoxonja, hogy pont amikor nincs módunk a megszokott módon kommunikálni, akkor válik a kommunikáció létfontosságúvá.

2011. szep. 1. – 2013. szep. 30.

A MunkaPad projekt célja a tudásmunkások, tudományos kutatók számára a mindennapi tevékenységüket szemantikus szinten támogató elektronikus infrastruktúrával (e-science platform) kapcsolatos kutatás, kísérletezés. A kutatók mindennaposan használt munkaeszköz készlete időben gyorsan változik (leginkább az informatika gyors fejlődése miatt), ezért a kutatók számára komoly ráfordítást jelent az új eszközök használatának megtanulása olyan szinten, hogy az produktív módon számukra használható legyen.

ILI

2009. jan. 1. – 2010. aug. 31.

Az ILI (Intelligens látogató irányítás: kontextuális szemantika vezérelt interaktív környezet fejlesztése) projekt célja egy olyan integrált látogató irányítást végző keretrendszer elkészítése, amely többféle környezetben (pl. múzeum, kórház, áruház, parkoló, stb.) képes a látogatókat segíteni, integrálva a szenzorok, helymeghatározó eszközök, modern megjelenítő- és interaktív eszközök lehetőségeit.