Fejlesztési projektek

2016. nov. 1. – 2020. okt. 31.

A projekt olyan csúcstechnológia területet céloz meg, ahol – szinte páratlan módon – integrálódik a magas szintű alapkutatás szükségessége az égető gyakorlati igények kielégítésével. A kiber-fizikai rendszerek olyan számítási struktúrák, melyek intenzív kapcsolatban állnak a környező fizikai világgal, a fizikai folyamatokkal, egyúttal kiszolgálják és hasznosítják az interneten elérhető adatelérési és adatfeldolgozási szolgáltatásokat.

2020. jan. 1. – 2024. dec. 31.

A DigiPrime H2020 konzorcium egy 36 ország 8 kutatóintézetét és 25 vállalkozását összefogó projekt, ami a körforgásos gazdaság digitalizálásában játszik fontos szerepet. A SZTAKI többek között mesterséges intelligencia alkalmazásokkal, digitális ikerrel, karbantartással és valamint egy, az újragyártott termékek összegyűjtött adatai és azok jelenlegi állapota közötti korreláció kiszámításáért felelős platform kifejlesztésével járul hozzá a konzorciumhoz.

2017. ápr. 1. – 2024. már. 31.

A kiber-fizikai termelési rendszerek kiemelkedő tudásközpontjának az EPIC Kiválósági Központ célja az innovációs folyamat felgyorsítása, ipari megoldások létrehozása, magasan kvalifikált szakértők új generációinak kinevelése, valamint többféle iparágaknak hátteret biztosító, fenntartható és versenyképes gyártási ökoszisztéma kialakítása mind hazánkban, mind Európában. Az MTA SZTAKI, mint elsősorban alapkutatási intézmény, már 2001-ben elnyerte az EU Kiválósági Központ címét, melynek továbbfejlesztése a projekt egyik fő célja.

2016. ápr. 1. – 2018. már. 31.

A nemzetközi EUREKA együttműködési keretben 2016. április 1.-i kezdettel a SZTAKI  EMI laboratóriumában egy 24 hónapos projekt vette kezdetét, INTRO4.0 néven.  Az EUREKA pályázati  formában a külföldi partnerek munkáját a projektvezető KIT, Karlsruhei Kutató Intézet fogja össze, míg a magyar partnerek között szerepel az MTA SZTAKI és a magyar projekt-vezető szerepét adó HEPENIX kutató-fejlesztő Kft.

Míg a német iparvállalatok 36 hónapra tervezték a K+F+I munkákat, addig a magyar partnerek, későbbi projekt-kezdettel, rövidebb projektidővel számolnak.

2016. jan. 1. – 2018. dec. 31.

A 2016 januárjában indult EXCELL projekt (Actions for Excellence in Smart Cyber-Physical Systems applications through exploitation of Big Data in the context of Production Control and Logistics; Kiválósági tevékenységek intelligens kiber-fizikai rendszerek alkalmazásaiban nagy adatok termelésirányítási és logisztikai területeken történő kiaknázásával) a kiber-fizikai rendszerek, valamint termelési és logisztikai hálózatok területét kiszolgáló "big data" alkalmazások területén irányozza elő négy európai ország (Magyarország, Németország, Egyesült Királyság, Belgium) tudósainak együttműködésé

2015. okt.

Laboratóriumunk 2015. ősze óta folytat együttműködést a Hoya Szemüveglencse Gyártó Magyarország Zrt.-vel szimulációs elemzés és „Ipar 4.0” témakörökben. A projekt elsődleges célja a mátészalkai szemüveglencse gyár különböző szegmenseinek modellezése, és a folyamatok elemzése különböző kapacitástervezési és folyamatfejlesztési szempontok alapján. Az együttműködésben megvalósult közös fejlesztések és workshopok révén a Hoya mérnökei is elsajátították a szimuláció modellezés alapjait, és a mindennapos termelési gyakorlatban is lehetőségük van alkalmazni az elkészült szimulációs modelleket.

2015. ápr. 1. – 2019. ápr. 1.

A SYMBIO-TIC projekt az európai gyártás rugalmasabbá, hatékonyabbá és biztonságosabbá tételét tűzte ki maga elé célul. Legfőbb újítása a munkás és a robot közös térbe helyezése a kollaboráció hatékonyabbá tétele érdekében. Ennek megvalósítása során különös hangsúlyt kap a biztonság. A munkás testi épségének védelmében, az ütközés elkerülésért a rendszer folyamatosan érzékeli a munkás helyét és ez alapján befolyásolja a robot viselkedését. Az optimális munkamegosztás megvalósításához fontos a munkafolyamatok körültekintő megtervezése és a változásokhoz való alkalmazkodás képessége.

2015. ápr.

Laborunk több éve együttműködő partnere a pneumatikai komponenseket és rendszereket gyártó, egri székhelyű Aventics (korábban Bosch Rexroth) vállalatnak. Az együttműködések során fejlett döntéstámogató eszközök bevezetése és alkalmazása a cél a gyártó és logisztikai területeken.

2014. szep.

Laboratóriumunk munkatársai a Festo-AM Gyártó Kft.-vel közösen több szimulációs elemzési feladatban vettek részt szakértőként, melyekben a cég gyártóegységeit vizsgálták különböző szempontok szerint. Az elemzések célja elsősorban a tervezés és fejlesztés alatt álló gyártási és logisztikai rendszerek kiértékelése volt, figyelembe véve a valós, dinamikusan változó termelési környezetet a Festo mérnöksége által megadott kritériumok alapján.

2014. már. 1. – 2017. jún. 30.

Kutatás-fejlesztési projekt közös végrehajtása, amely a gépipari-járműiparimechatronikai
terület regionális szinten jelentős szereplői által került kidolgozásra. Országos és
nemzetközi partnerek részvételével, jövőbe mutató, stratégiai jelentőségű, szakmailag jól
körülhatárolt és összefüggő K+F feladatok megoldására irányuló célzott kutatás megvalósítása.