SZEnergy Team – első hely a spanyol üzemanyag takarékossági versenyen

A győri Széchenyi István Egyetem SZEnergy Team csapata első helyezett lett a spanyolországi Murcia városában megrendezett IV. Murcia Solar Race elnevezésű üzemanyag takarékossági versenyen. A verseny szabályai azonosak voltak a Shell Eco-marathon Europe előírásaival, s a Shell bírái, technikai eszközei jelentették a szakmai hátteret.

Az üzemanyag takarékossági versenyen a SZEnergy csapat az új fejlesztésű és építésű járművel az akkumulátoros, napelem segédtöltéses (battery electric) kategóriában indult „A megmérettetésre hosszasan készülve SZElectricity járművünkbe másik motort építettünk be, új motorvezérlő elektronikát, módosított vezetési asszisztenst és telemetriai programot kapott a nyár folyamán. Célunk, hogy az alternatív energiával hajtott elektromos járművek hatékonyságát fejlesszük és a technológia életképességét bizonyítsuk” – mondta el Pup Dániel gépészmérnök, a széchenyis csapat alapítója, menedzsere.

A futamok során 24 csapat küzdött egymással 4 különböző kategóriában. A győri csapatnak a városi pályán 10 kört, összesen 12 800 métert kellett teljesítenie 31 perc alatt, ami minimum 25 km/óra átlagsebességet követelt meg. Az első napi technikai átvételen gond nélkül átmentek, ezután teszt, majd két versenynap következett.

Az első versenynapot 164 km/kWh-s eredménnyel zárták. Az utolsó napon többször javították ezt, s végül 194,8 km/kWh-ot értek el, ami a győzelmet jelentette. „Nemcsak a győzelem fontos számunkra, hanem az is, hogy a Shell Eco-marathon versenyeink eddigi legjobb eredményét is sikerült megjavítanunk, ami ezidáig 191,7 km/kWh volt” – értékelte az újabb sikert Pup Dániel.

A csapat szponzorai: Széchenyi István Egyetem, SZE Közúti és Vasúti Járművek Tanszék (laborháttér), Járműipari Kutató Központ (anyagi, szakmai támogatás),  Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet  (szakmai támogatás), dr. Hegedűs Gyula Egyetemi Kollégium, Egyetemi Hallgatói Önkormányzat,Universitas-Győr Nonprofit kft. (egyesületi támogatás), Revo-Tec Kft. Alkatrészgyártás, szakmai támogatás, Borsodi Műhely Kft. (alkatrészgyártás, szakmai támogatás), Sáhó Műhely Kft. (váz, futómű alkatrészek gyártása), Brammer kft.(csapágyak), Rába Futómű Kft. (szerszámgyártás), Amari Kft. (alumínium alapanyagok), Tar Csavar Csapágy Kft.(kötőelemek), Euro Circuits (elektronikai alkatrészek gyártása), Loctite (különleges ragasztók, kenőanyagok), Microdis Kft. (GPS rendszer), IPG Automotive (szoftveres támogatás).